Moj seznam za porodnišnico
Letos se bo rodilo kar veliko otrok, saj kolikor sem zasledila med prijatelji in znanci med drugim se, bosta rodila tudi najina dvojčka. Zato sem se odločila, da napišem poleg zadnjih prispevkov, ki jih najdete tukaj še seznam za porodnišnico.
Na ta način želim prihraniti skrbi marsikateri mamici kaj vse in kje kupiti izdelke za v porodnišnico. Odločila sem se, da bom napisala seznam za porodnišnico ter zraven dopisala še, kje lahko izdelke kupite ter kako lahko še dodatno prihranite.
Pri večini izdelkov sem dopisala več različnih izdelkov, da se boste lažje odločili, kateri vam bolj ustreza. Obenem boste pri nekaterih izdelkih šele po rojstvu lahko opazili, ali določen izdelek sploh ustreza otroku.
Zato vam ponovno predlagam, da najprej kupite le en kos in če bo vam in otroku ustrezal, ga lahko še vedno kupite. Midva sva bila z vsemi izdelki iz seznama zelo zadovoljna in jih zato priporočava bodočim staršem.
Odločila sem se, da bom dodala tudi nekaj ne – nujnih izdelkov, ki jih vam priporočam v primeru, da bi slučajno imele določene težave ali zaplete. V novem članku sem zapisala tudi, katere izdelke vam odsvetujem za nakup.
Na koncu tega članka boste našli celoten seznam (brez lokacij in brez mojega mnenja), ki si ga lahko tudi natisnete. Vabim vas, da si ogledate tudi moj seznam izdelkov in opreme za otroka in mamico, ki ga najdete tukaj.
Moj seznam za porodnišnico
Za mamico:
- to.to mama bombažni vložki za po porodu ali Vir 80 ali Vir ekstra (ker sem sama imela zelo močno čiščo še dva meseca po prvem porodu mi edino to.to mama vložki niso prepuščali in so bili obenem tudi zelo udobni. V porodnišnici sem morda dobila le skupno pet vložkov za vse dni, na dan pa sem porabila vsaj štiri vložke ali več. Nekaterim bolj odgovarjajo vložki Vir 80, ker imajo manjšo čiščo, meni so sicer prepuščali). Tosama, Dm …
- Vsaj 2 L ali več vode za v porodno sobo (sama sem prvič vzela s seboj le majhno stekleničko 0,33 L in ker je porod trajal več kot 8 ur sem bila na koncu že nenormalno žejna. Tudi Rajko je bil že zelo žejen, saj je bil ves čas z menoj v porodni sobi skupno kar 12 ur. Tudi kasneje v sobi sem zelo težko prišla do mize s čajem zaradi hudih bolečin in sem bila zato neprestano žejna).
- to.to mrežaste hlačke za enkratno uporabo (zelo udobne hlačke po porodu sploh pri obilni čišči, ko moraš veliko menjati vložke in perilo. Lahko jih uporabite tudi namesto modrčka, saj jih le prerežete in so zelo udobne). Tosama, Dm …
- Prigrizki (za partnerja v porodni sobi, če porod traja zelo dolgo ali za mamico kasneje po porodu. Sama sem bila še vedno lačna v porodnišnici po obrokih kljub temu, da sem vedno vse pojedla. Pogosto je v porodnišnici tudi zelo slaba hrana, ali jo je premalo za novopečene mamice, ki zraven še dojijo).
- Oblačila (nedrček, spodnje hlačke, nogavice. Po želji lahko s seboj vzamete tudi svojo pižamo, saj so v porodnišnici zelo neudobne in neuporabne pižame za dojenje).
- Izdelki za osebno nego (zobna ščetka, zobna krema, glavnik, gumice, gel za tuširanje, labela, krema za roke).
- Mobitel + polnilec.
- to.to blazinice za dojenje (preizkusila sem kar nekaj vrst blazinic, vendar so mi te najbolj ustrezale, saj so zelo vpojne in udobne). Tosama, Dm, …
- Digitalni fotoaparat.
- Majhna škatlica za nakit (sama sem morala nujno takoj v porodno sobo in zato sploh nisem imela časa sneti nakita. Snela sem ga lahko šele v porodni sobi in še takrat mi ga je medicinska sestra le hitro pospravila v navadno rokavico. Kasneje sem še dva tedna iskala svoje uhane vsepovsod, saj sem mislila, da so se izgubili).
- Multi mam blazinice, lanolin ali bepanthen (če imate poškodovane prsi oziroma bradavice za dnevno nego. Sama sem uporabljala multi mam blazinice vedno, ko smo bili na poti – le prej sem jih ohladila v hladilniku. Bepanthen in lanolin sem uporabljala dnevno, saj sem imela zaradi črpanja mleka zelo boleče prsi in razpokane bradavice). Tosama, Lekarne …
- Mini denarnica za drobiž za avtomat (po želji). Aliexpress …
- Previjalna torba (v njej sem imela pripravljene vse nujne stvari iz seznama. V avtomobilu sva jo vozila s seboj že od 35. tedna nosečnosti naprej). HiPP, Dm, Aliexpress …
- Majhna potovalka (sama sem imela pripravljeno majhno potovalko z vsemi svojimi oblačili ter oblačili za Glorio, ki jo je prinesel Rajko na dan, ko smo z Glorio odšle domov iz porodnišnice, saj so omarice v sobi zelo majhne. Tudi tokrat imam že skoraj vse pripravljeno zase in za dvojčka).
Dokumenti:
- Materinska knjižica in vsi ostali dokumenti ter izvidi.
- Napotnica za porod (dobite pri svojem ginekologu).
- Zdravstvena izkaznica.
- Potrdilo o opravljeni materinski šoli za očeta (pri nama, ker je bilo nujno niso sploh gledali potrdila).
- Poročni list ali potrdilo o očetovstvu (pogosto le poveste, kje ste podpisali očetovstvo v katerem CSD-ju in si gospa pride to zapisat ter nato napiše rojstni list. Ne pozabite, da morata biti ob podpisu očetovstva prisotna oba starša, zato predlagam, da to uredite kak mesec ali dva pred porodom).
Pripomočki za mamico in novorojenčka – priporočljivi v primeru težav/zapletov:
- Črpalka za dojenje (v primeru, da ne boste mogle dojiti in bi vseeno želele črpati svoje mleko. Sama sem si mleko črpala prvih sedem mesecev z ročno črpalko vmes sem preizkusila tudi druge, vendar me je pri drugih črpalkah pri črpanju vse bolelo. Zato sem uporabljala le Medela ročno črpalko, če bi vedela takrat, da se Gloria sploh ne bo hotela dojiti, bi kupila rajši električno. Kupila sem jo nekaj dni po porodu, ker sem upala, da se bo Gloria vseeno hotela dojiti pri meni. Na srečo je dojenje uspelo vsaj moji sestri po enem mesecu črpanja z električno črpalko tako, da ne obupajte. Tudi sama sem si jo zdaj izposodila od nje). Tosama, Pikapolonica, Lekarne …
- Obroč za sedenje ali blazina za dojenje (v primeru prereza presredka. Sama sem zaradi hudih bolečin uporabljala, kar blazino za dojenje. V trgovini lahko kupite tudi navaden obroč za plavanje za 2 €). Pikapolonica, Dm …
- Steklenička za hranjenje (kupite jih v primeru, da ne morete dojiti. Za začetek lahko kupite le eno stekleničko za vsak primer, pogosto vam jo posodijo tudi v porodnišnici. Midva sva skoraj eno leto nakupovala Medela stekleničke, saj sva upala, da se bo vseeno želela dojiti. Nato sva kupovala Mam, Twistshake, Tommy Tippe in Dm stekleničke. Zagotovo so na začetku najboljše Medela stekleničke, saj naj bi bile enake oblike kot mamine prsi, vendar so zelo drage, če bi vedela, da nama ne bo uspelo vzpostaviti dojenja, se za nakup verjetno ne bi odločila). Tosama, Evitas, Lekarna, Dm …
- Ščitniki za bradavice (moja sestra zelo pohvali Mam ščitnike. Sama sem jih uporabljala le nekaj dni, saj se tudi z njimi Gloria ni želela dojiti). Tosama, Pikapolonica …
- Štoparica (morda se sliši nenavadno. Ampak nama bi med porodom prišla zelo prav, saj je Rajku med merjenjem popadkov, ki so trajali že 8 ur zmanjkalo baterije na mobilnem telefonu).
- Krema za roke (sama imam zelo suhe roke in zato uporabljam le kremo Lekovita Dotik+. Po nobeni drugi kremi se mi niso tako hitro zacelile ranice ali sem imela na različne kreme alergijo). Lekos spletna trgovina, Tosama, Tuš drogerija …
- Nedrček za dojenje (sama ga nisem uporabljala, saj sem si le črpala mleko. Mnoge mamice ga sicer zelo pohvalijo). Tosama, Dm …
- Revije (po želji, saj ti je včasih malce dolgčas, ko otrok spi in ker so obiski zelo kratki).
Izdelki za novorojenčka:
- MAM duda start silikon 0 – 2 m (kupila sva kar nekaj različnih dudk. Ampak Mam dudka je najboljša predlagam vam, da kasneje kupite nočno perfect dudko, ki se sveti v temi in jo boste tako hitreje našli. Poleg tega je cucelj pri Mam dudki zelo tanek in zato ima otrok manj težav pri izraščanju zob kot pri drugih dudah). Tosama, Dm …
- Plenice (midva sva kupila in preizkusila pleničke vseh vrst. Vendar je imela po večini pleničk vedno izpuščaje ali so prepuščale tekočino. Že v materinski šoli so nam povedali, da moramo paziti tudi na to, da so nemške, ter na pravilno velikost pleničk glede na težo otroka. Daleč najboljše pleničke so nama bile iz Millerja poleg tega je še ugodna cena zanje. Res je, da vsakemu otroku lahko ustrezajo druge). Muller, Dm …
- Krema za ritko Lekokobeba ali Sudocrem (obe kremi sta odlični, saj sva preizkusili kar nekaj različnih krem. Vendar je po vseh imela le še bolj vneto ritko). Tosama, Lekos spletna trgovina, Dm, Tuš drogerija …
- Rokavičke za novorojenčke (da se ne praska. Najboljše, da jih otroku nataknete že prvi dan, saj si jih drugače radi takoj snamejo. Gloria jih je dobila šele doma in si jih je zato vedno takoj snela in je bila nato vsa popraskana). Tosama …
- to.to blazinice vate (odlične za previjanje nežne otroške ritke, saj so zelo mehke in narejene iz 100 % bombaža). Tosama, Dm …
Seznam izdelkov za pot domov:
- Lupinica (midva sva uporabila lupino, ki je bila v kompletu z vozičkom, ki sva ga kupila. Tudi pri dvojčkih bova storila enako).
- to.to bombažne tetra plenice (kupila sem ogromno različnih tetra plenic, ki so se kmalu skrčile ali uničile že po prvem pranju. Le to.to. bele navadne bombažne tetra plenice so bile daleč najboljše in jih uporabljava še zdaj in so še vedno kot nove. Mislim, da bodo štiri tetra pleničke dovolj do doma, da na primer podložite lupinico, če je pregloboka ali če slučajno bruha med vožnjo ali če morate dojenčka morda vmes še previti.
- Oblačila za novorojenčka, primerna za letni čas (ker je Gloria rojena v sredini marca, sem zanjo imela pripravljen bodi na preklop, nogavičke, jopico, kapico, ki se zaveže, rokavičke, žabice s podplati, bombažno odejo). V vsakem letnem času priporočam predvsem nogavičke in kapico ostala oblačila prilagajajte vremenu. Gloria je prva dva meseca imela številko oblačil 56, ko se je rodila, je imela 51 cm.
- Oblačila za mamico (po želji in glede na letni čas. Sama sem imela pripravljeno le bundo, spodnji del trenirke, majico, jopico ter čevlje, da mi je bilo čim bolj ugodno na poti domov. V primeru prereza presledka priporočam še obroč, blazino za dojenje ali odejo).
Bi morda še vi priporočili kakšne nujne izdelke za seznam za porodnišnico?